معرفی درس آناتومی شغل

درس آناتومی شغل یکی از دروس پایه منابع انسانی است. هدف از این درس این است که متخصصین منابع انسانی؛ مفهوم شغل را به صورت کاملاً عملیاتی یاد بگیرند و از آنچه یادگرفته اند در کار خود استفاده کنند. در این درس خبری از بیان مفاهیم صرفاً آکادمیک، اینترنتی و حوصله سر بر نیست. این درس شیرین، پر است از مثال های کاربردی، توضیحات ضروری و به اندازه. تماشای این درس به 36 دقیقه زمان نیاز دارد.

خلاصه درس آناتومی شغل

در درس آناتومی شغل  ابتدا هسته اصلی شغل را برای شما تشریح می کنیم و با مثال های متعدد سعی می کنیم زمینه تسلط کامل شما را در این بخش فراهم کنیم. رفته رفته که این مفهوم جز اصول ثابت ذهن شما شد؛ دو اصل مهم که در رابطه با شغل است را مطرح می کنیم.

این دو اصل زمینه لازم را برای ورود به عناصر اصلی یک شغل فراهم می کند. در این بخش از درس آناتومی شغل با تعریف جدید و عملیاتی عناصر یک شغل آشنا می شوید و در انتها از طریق استعاره کارت ملی یکبار دیگر مفاهیم اصلی در شغل برای شما مرور می شود.

کاربرد درس آناتومی شغل

اگر بخواهید سیستم های منابع انسانی را طراحی و اجرا کنید؛ بی شک اولین قدم، درک درست از چهار مفهوم شغل، پست، شاغل و نقش است. در واقع الفبای منابع انسانی در این 4 مفهوم خلاصه شده اند. بنابراین کاربرد اساسی این درس این است که پیش نیاز طراحی هر سیستمی در منابع انسانی است.

اگر بخواهید مشاغل سازمان خود را تجزیه و تحلیل کنید و یا اینکه نظام جبران خدمات، مدیریت عملکرد و غیره را طراحی کنید؛ پیش از همه باید بر 4 مفهوم اصلی منابع انسانی مسلط شوید. در میان این 4 مفهوم اصلی، شغل مهم ترین عنصر آن است.

علاوه بر این با گذراندن درس آناتومی شغل می توانید یک داشبورد زیبا و کاربردی  از تحلیل اطلاعات مشاغل سازمانتان بدست آورید. این دشبورد همیشه، به روز و قابل استناد خواهد بود.

فهرست محتوای درس

در ادامه بخش های اصلی این درس را مشاهده می کنید:

  • معرفی درس؛
  • هسته اصلی شغل؛
  • دو نکته کلیدی شغل؛
  • 4 عنصر اصلی شغل؛
  • کارت ملی شغل.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
×

سبد خرید