10 ویژگی برجسته یک مدیر خوب

برای اینکه بتوانم یک مدیر خوب باشم، چه ویژگی‌هایی باید داشته باشم؟

این سؤالی است که ذهن تمام مدیران را به خود مشغول کرده است. کم‌تر مدیری است که در دوران مدیریتی خود به این سؤال فکر نکرده باشد. شاید این‌طور به نظر برسد که برخی افراد ذاتاً مدیر آفریده شده‌اند، اما درواقع مدیریت و رهبری چیزی نیست که شما با آن متولد شده باشید. این یک مهارت است و درست مانند هر مهارت دیگری با تلاش به‌دست می‌آید.

بنابراین سؤال مهم‌تر این است که به‌عنوان یک مدیر در کسب چه ویژگی‌های رفتاری باید تلاش کنم؟

پاسخ این سؤال کاملاً واضح نیست و به همین دلیل است که بسیاری از افراد جاه‌طلب، مدیران خوبی نیستند. جاه‌طلبی کلید مدیریت عالی است، اما به‌تنهایی از شما یک مدیر خوب نمی‌سازد. برای نفوذ واقعی بر دیگران، هوش هیجانی و قدرت زیادی لازم است. بیایید برخی از ویژگی‌های کمتر شناخته‌شده یک مدیر خوب را بررسی کنیم.

چه ویژگی‌هایی از شما یک مدیر خوب می‌سازد؟

1. فروتنی

متأسفانه بسیاری از افرادی که مناصب رهبری دارند، فاقد فروتنی هستند. رهبری دیگران مستلزم اعتمادبه‌نفس است، اما فروتنی و اعتمادبه‌نفس نقطه مقابل یکدیگر نیستند. به کتاب‌ها و فیلم‌های موردعلاقه خود فکر کنید. کدام شخصیت‌ها الهام‌بخش شما هستند؟ افراد خودشیفته و خودپسند یا رهبران قوی و فروتن؟

فروتنی چه مزیتی برای سبک رهبری شما دارد؟

مدیران فروتن به کارکنان خود اعتبار می‌دهند. هیچ‌چیز بدتر از این نیست که تلاش کارکنان را به نام خودتان ثبت کنید. مدیرانی که واقعاً قوی هستند، نیازی به نمایش قدرت و دستاوردهایشان برای اثبات وجود خود به دیگران ندارند.

از این گذشته، احتمالاً رسیدن به اهداف بزرگ به‌تنهایی برای شما غیرممکن خواهد بود، و اگر کارمندان خود را به رسمیت می‌شناسید و از آنها قدردانی می‌کنید، می‌توانید مطمئن باشید که آنها شما را خواهند شناخت. هرگز فراموش نکنید که همان‌طور که تیم شما برای شما کار می‌کند، شما به همان اندازه باید برای آنها کار کنید.

2. توانمندسازی

مدیریت خرد یکی از رایج‌ترین اشتباهات مدیران است. البته این به آن معنا نیست که کارکنان را رها کنید تا در تله تصمیم‌های اشتباه قرار بگیرند. برنامه‌ریزی شما باید به‌گونه‌ای باشد که تمام منابع موردنیاز را برای توانمندسازی کارکنان و ارائه بهترین کار توسط آنها فراهم کند.
با مدیریت خرد به همکاران خود نشان می‌دهید که شما فکر می‌کنید آنها بدون کمک شما قادر به موفقیت نیستند. کارکنان به این دلیل وارد سازمان شما شدند که بهترین شاغلان حرفه خود باشند. بنابراین اگر رویکرد آنها نسبت به یک مشکل (حتی ساعات کاری) با شما متفاوت است، پذیرای آن باشید. در یک کلام به تیم خود آزادی لازم برای درخشش را بدهید.

این پست ممکن است برای شما مفید باشد
20 نکته برای بهبود مهارت ارتباطی مدیران

3. تسهیلگری

تسهیلگران برجسته بر این تمرکز می‌کنند که آیا تیمشان بهترین ابزار ممکن را در اختیار دارد. منظور از ابزار؛ ابزارهای فیزیکی، نرم‌افزارها یا فرآیندها است. اما مدیران خوب خود یا تیم خود را به این موارد محدود نمی‌کنند.

اجازه ندهید هزینه (مالی، زمانی یا غیره) یک ابزار یا خط‌مشی جدید شما را نسبت به تأثیر بالقوه آن بر بهره‌وری یا تجربه تیم خود غافل کند. بسیاری از راه‌هایی که می‌توانید کار بزرگ را تسهیل کنید، کم‌هزینه‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. مانند برگزاری جلسه مؤثر یک به یک، تهیه میز ارگونومیک، برگزاری یک دوره صدور گواهینامه یا بازخورد سریع در مورد یک پروژه.

برای تقویت ویژگی تسهیلگری در خود به‌طور منظم این سؤال مهم را از اعضای تیم خود بپرسید:

آیا کاری وجود دارد که من برای موفقیت بیشتر شما انجام دهم؟

4. اعتماد

اعتماد یک خیابان دو طرفه است. مدیر خوب بین خود و تیم پیوند اعتماد متقابل ایجاد خواهد کرد. هیچ راهی برای دور زدن این موضوع وجود ندارد: شما باید تیمی داشته باشید که به آن اعتماد واقعی دارید و در عوض قابل‌اعتماد باشید.
اگر نمی‌توانید به تیم خود اعتماد کنید یا آنها نمی‌توانند به شما اعتماد کنند، یک عنصر حیاتی مدیریت خوب را از دست داده‌اید.

5. همدلی

تقریباً غیرممکن است کسی در سمت مدیریت قرار گیرد بدون اینکه حداقل یک بار در زندگی خود زیر نظر یک رهبر کار کرده باشد – اما متأسفانه معمولاً افراد فراموش می‌کنند که از کجا آمده‌اند. زمانی که مدیران زیردستان خود را در معرض همان چیزهایی قرار می‌دهند که خودشان قبلاً از آنها بیزار بوده‌اند، فاجعه مدیریتی رخ می‌دهد.

به‌عنوان یک مدیر خوب باید در موفقیت‌ها و شکست‌ها احساس همدلی داشته باشید.

6. صبر

قرار نیست همیشه همه‌چیز به‌درستی پیش برود. گاهی کارکنان با اشتباهات خود شما را ناامید خواهند کرد. این یک بخش طبیعی از کار با دیگران است. نکته کلیدی این است که با صبر و حوصله این موقعیت‌ها را مدیریت کنید.
برخورد با مسائل بدون تمرین صبر و شکیبایی باعث افزایش خشم، تأثیر منفی بر تعامل و در بدترین موارد، شورش می‌شود. البته این بدان معنا نیست که اشتباهات را نادیده بگیرید و به دنبال جبران آن نباشید. نکته کلیدی این است که مطمئن شوید که در این موقعیت‌ها با صبر و حوصله عمل کنید و به‌طور مداوم از کارکنان حمایت کنید تا دفعه بعد بهتر عمل کنند.

این پست ممکن است برای شما مفید باشد
آیا از مهارت های رهبری لازم برای هدایت تیم برخوردار هستید؟

7. سیاستمداری و تدبیر

احتمالاً سطحی از این مهارت را دارید، که اکنون در یک موقعیت مدیریتی قرار دارید. اما باور کنید یا نه، اکنون بیشتر به آن نیاز خواهید داشت. هنگامی‌که با یک موقعیت سخت در مورد یکی از زیردستان خود مواجه می‌شوید، بسیار مهم است که اقدامات شما شرایط سخت را بدتر نکند.

8. شجاعت در شرایط تحت فشار

افراد زیادی از مدیریت دیگران دچار وحشت می‌شوند یا حتی بدتر از آن، با کوچک‌ترین اتفاق بد، انگشت اتهام را به سمت تیم خود می‌گیرند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک مدیر خوب، قدرت است. یک رهبر قوی لنگری در دریاهای طوفانی و پایه‌ای محکم در زمان‌های سخت فراهم می‌کند. در طول چالش‌ها چانه خود را بالا نگه‌دارید و به تیم استحکامی بدهید که برای استقامت نیاز دارد.

9. عشق به یادگیری

وقتی به اوج رسیدید، نه تنها نباید یادگیری متوقف شود که باید شتاب بگیرد. انجام وظایف مدیریتی بسیار مهم است، اما برای انجام بهتر همین وظایف باید از هر فرصتی برای یادگیری استفاده کنید. یک مدیر خوب با یادگیری بیشتر درک و تسلط خود را بر مسئولیت‌ها گسترش می‌دهد.
علاوه بر یادگیری خود، کارکنان را تشویق کنید تا دوره‌های آموزشی در حوزه کاری خود بگذرانند. شما آنها را برای جایگاه خود آماده نمی‌کنید، بلکه آنها را برای پیشرفت بیشتر در سازمان خود آماده خواهید کرد.

10. سخاوتمندی

با تیم خود سخاوتمند باشید. سخاوتمندانه در مورد تحسین، سخاوتمندانه در مورد وقت، سخاوت در مورد جبران خدمات. بیشتر ازآنچه به‌دست آوردید، به تیم خود بدهید تا بیشتر از چیزی که می‌توانستید امیدوار باشید، به‌دست خواهید آورد.

مدیریت یک تیم چالش بزرگی است. این ده مورد، برای پرورش ویژگی‌های یک مدیر خوب نقطه شروع بسیار خوبی هستند. اما موارد بیشتری نیز وجود دارد که برخی از آنها منحصر به فرد خواهد بود. کشف و به اشتراک‌گذاری آنها برای موفقیت بیشتر بسیار مهم است.

 

منبع: bonus.ly

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses User Verification plugin to reduce spam. See how your comment data is processed.