5 ترند برتر تجربه کارمندان در سال 2023

منابع انسانی همیشه درصدد آن است که تجربه کارمندان را بهبود دهد. برای بهبود تجربه کارکنان منابع انسانی باید ابتدا به این سؤال پاسخ دهد که تجربه کارمندان در سال جدید چگونه خواهد بود؟ و کارکنان از سازمان‌هایی که برای آن کار می‌کنند چه می‌خواهند؟ در گام بعد بر اساس انتظارات و نیازهای اساسی کارکنان که نسبت به سال‌های قبل به‌طور چشمگیری تغییر خواهد کرد، عمل کند.

برای پیشبرد این امر، در این مقاله 5 مورد از انتظارات و ترند های برتر تجربه کارمندان در سال 2023 آورده شده است.

1- نیاز به اطمینان

تقریباً همه‌چیز در چند سال گذشته ناآرام بوده است. از همه‌گیری ویروس کرونا گرفته تا تغییرات کار و زندگی، نگرانی‌های اجتماعی و سردرگمی سازمان‌ها و بازارهای اقتصادی. در این شرایط جای تعجب ندارد که امنیت شغلی و مالی به بالاترین اولویت کارکنان تبدیل شود.

کارکنان بیش از هر چیز دیگری خواهان اطمینان هستند. آنها می‌خواهند بدانند که:

  1. شغل آنها امنیت دارد.
  2. سازمان آنها همچنان موفق خواهد بود.
  3. برای کاری که انجام می‌دهند دستمزد منصفانه می‌گیرند.

بر اساس گزارش Qualtrics، کارمندان به دنبال این هستند که اطمینان حاصل کنند شغل و کارفرمای آنها در جایگاه محکمی قرار دارد.

Benjamin Granger، روانشناس ارشد Qualtrics می‌گوید: «انتظارات کارکنان اساساً تغییر کرده است و با تغییر تصویر اقتصادی و تمرکز افراد بر نیازهای اساسی خود، ارتباطات شفاف و باز ضروری است. کارکنان می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که شغلشان ایمن است و پس از اختلال ناشی از کووید 19، رکود اقتصادی و رویدادهای ژئوپلیتیک، از فرسودگی شغلی رهایی خواهند یافت.»

برای بهبود تجربه کارمندان در سال 2023، شفافیت بسیار مهم است. رهبران باید به‌طور منظم به کارکنان دید وسیع‌تری از عملکرد و اهداف شرکت در سال جدید ارائه دهند. آنها باید در مورد اهداف با اعضای تیم خود صحبت کنند و حداقل هر سه ماه یک‌بار با کارمندان ملاقات داشته باشند تا عملکرد آنها را بررسی کنند، دستاوردها را بشناسند و اهداف جدید تعیین کنند.

این پست ممکن است برای شما مفید باشد
4 رازی که برای کاهش نرخ خروج کارکنان باید بدانید

2- تمرکز بر ارتباطات 

بر اساس تحقیقات Myers-Briggs، ارتباطات ضعیف عامل شماره 1 تعارض در محل کار است و کارکنان حدود 4 ساعت در هفته را صرف مقابله با تعارض می‌کنند. کاهش تعارض برای بهبود تجربه کارمندان بسیار مهم است. برای انجام آن در سال 2023 بر ارتباطات شفاف‌ تمرکز کنید.

به مدیران مستقیم این اختیار را بدهید که خط‌مشی‌های منابع انسانی و اطلاعات شرکت را مستقیماً به کارکنان خود انتقال دهند. نظرسنجی انجام دهید و موضوعاتی را که برای کارمندان و کسب‌وکار شما حیاتی است، بررسی کنید. از کارکنان بپرسید که در مورد سیاست‌ها، رویه‌ها و تجربه کار در سازمان چه احساسی دارند. رسانه امنی در اختیار آنها قرار دهید تا آزادانه نظرات خود را بیان کنند و ایده‌های خود را در جهت بهبود محیط کار به اشتراک بگذارند.

3- حفظ تعادل کار و زندگی

حفظ تعادل کار و زندگی انتظاری است که سال‌ها در لیست اولویت تجربه کارمندان قرار دارد. نظرسنجی Qualtrics نشان داد که رضایت از تعادل کار و زندگی از 73% در سال گذشته به 71% کاهش‌یافته است. اما نکته قابل توجه این است که 63% از کارکنانی که احساس می‌کنند تعادل خوبی در کار و زندگی دارند، مایل‌اند فراتر از وظایف خود عمل کنند. بنابراین کمک به کارکنان برای ادامه دستیابی به تعادل سودمند است.

4- نیاز به رهبری ترکیبی

درحالی‌که بسیاری از سازمان‌ها همچنان به بازگرداندن کارکنان در محل مصر هستند، برخی سازمان‌ها رویکرد کار ترکیبی را برگزیده‌اند. نکته مهم این است که رهبری تیمی متشکل از نیروی کار ترکیبی با رهبری تیمی متشکل از کارکنان حضوری یکسان نیست.

این پست ممکن است برای شما مفید باشد
انواع مزایای کارکنان: کارکنان از سازمانشان چه انتظاراتی دارند؟

Hackston می‌گوید: پویایی در یک محیط ترکیبی پیچیده است و کمک به هر کارمند برای دستیابی به آنچه برای مؤثر بودن نیاز دارد، نیازمند تلاش، بینش و توجه است. بااین‌حال، رهبری ترکیبی قوی، تضمین می‌کند که کارکنان احساس می‌کنند درک می‌شوند، بیشترین شانس موفقیت را دارند و فرهنگ اعتماد در محل کار وجود دارد.

بنابراین رهبران منابع انسانی و شرکت‌ها برای بهبود تجربه کارمندان باید مدیران مستقیم را به مهارت‌ها و دانش لازم برای مدیریت تیم‌های ترکیبی مجهز کنند.

5- توجه به توسعه کارکنان

طبق مطالعه مایکروسافت، سه چهارم کارکنان اگر بتوانند از پشتیبانی یادگیری و توسعه بهره بیشتری ببرند، مدت بیشتری در یک شرکت می‌مانند. تفاوتی نمی‌کند کار به‌صورت حضوری انجام شود یا مجازی، توسعه شخصی و حرفه‌ای کارکنان در هر صورت باید انجام شود. در سال 2023، می‌توان انتظار داشت که شرکت‌ها مزایای دیجیتالی مانند دوره‌های آنلاین، اشتراک در برنامه‌های سلامت روان و … را به‌طور گسترده‌تری در تجربه کارمندان خود در نظر می‌گیرند.

 

منبع: hrmorning.com

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses User Verification plugin to reduce spam. See how your comment data is processed.