6 اصل برای ایجاد انگیزه در کارکنان

اگر شما هدایت تیمی را بر عهده داشته باشید، قطعاً ایجاد انگیزه در کارکنان یکی از دغدغه‌های اصلی شما خواهد بود. زیرا انگیزه یکی از عوامل اصلی موفقیت است و طبیعی است که هر سازمانی باید به این موضوع توجه کند. اما سؤال اصلی این است که آیا ما به‌عنوان مدیر یا مربی می‌توانیم به کارکنان انگیزه دهیم؟ پاسخ درست این است که ما هرگز نمی‌توانیم به دیگران انگیزه دهیم اما می‌توانیم شرایطی برای افراد ایجاد کنیم تا خودشان انگیزه پیدا کنند.

این مهم‌ترین نکته‌ای است که باید در مورد انگیزش به خاطر داشته باشید. انگیزه از درون افراد نشأت می‌گیرد. افراد خودشان برانگیخته می‌شوند و تنها کاری که یک مدیر، مربی، یا هر شخص دیگری می‌تواند انجام دهد ایجاد کردن شرایطی است تا افراد برانگیخته شوند. اگر به معنای کلمه انگیزه هم توجه کنیم، این موضوع قابل درک است. انگیزه به‌عنوان «تحریک یا سائقه‌ای که باعث می‌شود فرد به شیوه‌ای خاص عمل کند» تعریف می‌شود.

انگیزه بخشی

حتماً برای شما هم سؤال شده که چرا برخی افراد سخت‌تر از دیگران کار می‌کنند؟ چرا برخی برای پیشرفت تلاش می‌کنند و برخی دیگر از تلاش کردن خودداری می‌کنند؟ چرا کارکنان برخی روزها اشتیاق کافی ندارند؟ یا چه چیزی موجب ایجاد انگیزه در کارکنان می‌شود؟

خیلی چیزها بر رفتار و انگیزش ما تأثیر می‌گذارند. مانند: موقعیت شخصی، تجربه‌های گذشته، موقعیت کاری، سیستم پاداش، ادراک و ارزش‌های شخصی، سیستم مدیریتی، روابط گروهی، فرهنگ سازمانی و… . بنابراین هر یک از ما در زمان‌های مختلف، با چیزهای مختلفی برانگیخته می‌شویم.

اگر می‌خواهید شرایطی برای ایجاد انگیزه در کارکنان فراهم کنید و مشارکت مشتاقانه آنها را به‌دست بیاورید این 6 اصل انگیزشی به شما کمک می‌کند.

شش اصل برای ایجاد انگیزه در کارکنان

1- افکار مثبت انگیزه می‌بخشد.

اولین اصل انگیزش، افکار مثبت است. یک مثال عینی از این اصل، مربی‌ ورزشی است که با گفتن جمله «ما حتماً برنده بازی می‌شویم» به اعضای تیم برای این‌که بهترین بازی را از خود به نمایش بگذارند، انگیزه می‌دهد.

اصل «افکار مثبت» برای ایجاد انگیزه در کارکنان
افکار مثبت انگیزه می‌بخشد.

 

2- لذت انگیزه می‌بخشد.

لذت خاصی که از انجام یک فعالیت به ما دست می‌دهد، انگیزه‌ای برای انجام دادن کار و موفقیت در آن است. پس برای ایجاد انگیزه در کارکنان حتماً کارهایی را به آنها بسپارید که از انجام آن لذت می‌برند.

3- احساس مهم بودن انگیزه می‌بخشد.

چند لحظه خاطرات خود را مرور کنید و زمانی را به یاد بیاورید که نظرات شما مورد توجه دیگران قرار می‌گرفت. افراد به ایده‌های شما به‌دقت گوش می‌دادند و احساس می‌کردید مهم هستید. آیا در آن زمان انگیزه زیادی داشتید؟ قطعاً پاسخ شما به این سؤال مثبت است. پس برای ایجاد انگیزه در کارکنان باید کاری کنید تا آنها احساس مهم بودن داشته باشند.

این پست ممکن است برای شما مفید باشد
راهنمای جامع بهبود تجربه کارکنان

4- موفقیت انگیزه می‌بخشد.

برخی افراد زمانی انگیزه پیدا می‌کنند که کاری را به‌خوبی انجام دهند و در آن به موفقیت برسند. آنها احساس می‌کنند نقش مهمی در کسب یک موفقیت بزرگ داشتند و سخت کار می‌کنند تا موفقیت را تکرار کنند. این اصل نشان می‌دهد خود موفقیت می‌تواند عامل انگیزه باشد.

5- منافع شخصی انگیزه می‌بخشد.

در فروش و بازاریابی، اصطلاحی به نام ایستگاه رادیویی WIIFM رایج است. این عبارت اختصاریافته ?What is in it for me به‌معنای «این کار برای من چه فایده‌ای دارد؟» است. گفته می‌شود مغز مشتری به این ایستگاه علاقه دارد و دنبال چیزی است که نیاز او را برآورده کند یا نفعی به او برساند. این مهم‌ترین سؤال مشتری در هنگام خرید است که اگر فروشندگان بتوانند به آن درست پاسخ دهند، قطعاً فروش اتفاق خواهد افتاد.

 منافع شخصی
این‌که انجام یک فعالیت چه منفعت شخصی برای شخص دارد را حتماً مطرح کنید.

 

یکی از روش های ایجاد انگیزه در کارکنان هم ایستگاه رادیویی WIIFM است. یعنی باید به آنها توضیح دهیم، انجام این کار چه منفعت شخصی برای آنها خواهد داشت. زمانی‌که افراد بدانند چه نفعی از انجام کار برای آنها حاصل می‌شود، انگیزه پیدا می‌کنند. درست مانند مشتری زمانی‌که بداند خرید محصول چه نیازی را از او برطرف می‌سازد یا چه مزیتی برای او دارد، قطعاً خرید می‌کند.

6- شفافیت و وضوح انگیزه می‌بخشد.

آخرین اصل ایجاد انگیزه در کارکنان، به این موضوع اشاره دارد که اگر وظایف مشخص نباشد و ابهام زیادی وجود داشته باشد، افراد انگیزه نخواهند داشت.

راهنمای اجرای 6 اصل ایجاد انگیزه در کارکنان

اکنون که با 6 اصل انگیزشی آشنا شدید، نکته مهم این است که شما در جایگاه یک مدیر یا رهبر بدانید چطور می‌توانید این 6 اصل را به کار گیرید. جدول زیر راه‌هایی را برای استفاده رهبران از این شش اصل ارائه می‌کند.

اصول ایجاد انگیزه در کارکنان عنوان اصل انگیزشی اقدامات مدیران برای انگیزه دادن به کارکنان 
اصل اول افکار مثبت انگیزه می‌بخشد.
 • قبل از شروع کار با جملات تشویقی، روحیه کارکنان را بالا ببرید.
 • زمانی‌که هدف محقق شد، موفقیت را اعلام کنید و در جمع، از افراد برای کسب موفقیت تشکر کنید.
اصل دوم لذت انگیزه می‌بخشد.
 • ببینید کارکنان دوست دارند چه کاری انجام دهند تا در صورت امکان، همان کار را به آنها واگذار کنید.
 • در زمان موفقیت، خوشحالی خود را نشان دهید.
 • فعالیت‌های اجتماعی لذت‌بخش مانند نوشیدن قهوه یا خوردن ناهار با همکاران را تنظیم کنید.
اصل سوم احساس مهم بودن انگیزه می‌بخشد.
 • از افراد بخواهید نظرات خود را بیان کنند.
 • مشتاقانه به نظرات و ایده‌های آنها گوش دهید.
 • زمانی‌که از ایده کسی استفاده می‌کنید به او اعتبار بدهید.
اصل چهارم موفقیت انگیزه می‌بخشد.
 • اهداف را مشارکتی تعیین کنید.
 • از کارکنان به خاطر مشارکت موفقیت‌آمیز در گروه تشکر کنید.
اصل پنجم منافع شخصی انگیزه می‌بخشد.
 • این‌که هر فرد چگونه می‌تواند شخصاً از یک فعالیت بهره‌مند شود را شناسایی و با او در میان بگذارید.
 • موفقیت‌ها را رصد و اطلاع‌رسانی کنید.
اصل ششم شفافیت و وضوح انگیزه می‌بخشد.
 • به‌صورت شفاهی و نوشتاری برنامه‌ریزی کنید.
 • با کارکنان ارتباطات روشن و مؤثری برقرار کنید.
 • با افراد چک کنید تا مطمئن شوید که آنها پیام‌های شما را درست درک می‌کنند.
این پست ممکن است برای شما مفید باشد
قدردانی همتا به همتا

 

خطای انگیزه شخصی هنگام ایجاد انگیزه در کارکنان

زمانی‌که می‌خواهید شرایطی ایجاد کنید تا منجر به ایجاد انگیزه در کارکنان شود، به این مسئله توجه کنید: چیزی که در شما ایجاد انگیزه می‌کند، ممکن است متفاوت از چیزی باشد که به شخص دیگری انگیزه می‌دهد. بنابراین مراقب باشید اولویت‌های انگیزشی خود را به دیگران تحمیل نکنید. مثلاً ممکن است شفافیت در کار، عامل انگیزه شما برای موفقیت باشد. شما نباید فرض کنید که شفافیت، در کارکنان شما هم انگیزه ایجاد می‌کند.

امن‌ترین راه این است که هر 6 اصل را در نظر داشته باشید و برای ایجاد انگیزه در کارکنان ترکیب آنها را به کار گیرید. به این ترتیب با نقاط حساس انگیزشی همه ارتباط برقرار می‌کنید.

انگیزه درونی است
انگیزه از درون فرد نشأت می‌گیرد.

 

نکته دومی که باید حتماً در نظر داشته باشید همان چیزی است که در ابتدای بحث اشاره شد.  انگیزه از درون ناشی می‌شود. با استفاده از این شش اصل، شما قادر خواهید بود شرایطی را برای ایجاد انگیزه در کارکنان ایجاد کنید. بنابراین ممکن است انگیزه دادن به دیگران زمان‌بر باشد و شما باید به آن پایبند باشید. مطمئن باشید در نهایت؛ شما، کارکنان، همکاران و سازمان از نتایج آن بهره‌مند خواهید شد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

این پست دارای یک دیدگاه است

 1. هنگامه قربانخانی

  ممنون از مقاله جامع و زیباتون ?

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses User Verification plugin to reduce spam. See how your comment data is processed.