5 نمونه شگفت‌انگیز از ساخت برند کارفرمایی در اینستاگرام

در این مقاله می‌خواهیم به چگونگی ساخت برند کارفرمایی در اینستاگرام بپردازیم. درواقع با بیان 5 مثال از شرکت‌های موفق توضیح می‌دهیم چطور می‌توان برند کارفرمایی را از طریق اینستاگرام ایجاد و تقویت کرد.

فکر می‌کنید حدود 15 سال پیش وقتی یک داوطلب شغلی دعوت به مصاحبه می‌شد چطور می‌توانست درخصوص شرکت موردنظر اطلاعات کسب کند؟ بله… یا از طریق مکالمه شفاهی با کسانی که به نحوی آن شرکت را می‌شناختند یا در طول مصاحبه.

مصاحبه شغلی
برخلاف گذشته امروزه می‌توان از طریق شبکه‌های اجتماعی برند کارفرمایی را تقویت کرد.

 

اما امروز چطور؟ آیا کسب اطلاعات به‌اندازه 15 سال گذشته نادقیق، سخت و زمان‌بر است؟ قطعاً نه… امروز کافی است که مثلاً به لینکدین یک شرکت سر بزنید. حتماً تمام رویدادها، مناسبت‌ها، مزایا و اظهارنظرها در مورد آن شرکت را می‌بینید. همچنین می‌توانید از نحوه برخورد آن شرکت با کارکنان یا امکاناتی که برای رفاه حال آنها دارد مطلع شوید.

پس اینستاگرام، تلگرام، واتس اپ، لینکدین، توئیتر و … دسترسی داوطلبان شغلی به اطلاعات اولیه یک سازمان را مهیا کرده‌اند. این تنوع در رسانه‌های اجتماعی باعث شده داوطلبان شغلی بتوانند راحت و سریع کارفرمایان را ارزیابی کنند. چون همان‌طور که بیان شد شرکت‌ها در این شبکه‌ها فعال هستند. آنها می‌کوشند با ارائه اطلاعات عمومی شرکت خود در شبکه‌های اجتماعی 2 هدف را محقق کنند:

   • ایجاد یک برند کارفرمایی موفق
   • استفاده از این بستر برای استخدام

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ساخت برند کارفرمایی در اینستاگرام و استفاده از آن برای استخدام چگونه است؟ اول بیایید برند کارفرمایی را تعریف کنیم.

برند کارفرمایی

برند کارفرمایی تصویری است که یک شرکت از خود می‌سازد. هرچه شرکت در این کار موفق‌تر باشد یعنی محبوبیت بیشتری بین کارکنان فعلی و بالقوه دارد. طبق نظرسنجی که در لینکدین صورت گرفته 72٪ مدیران جذب و استخدام اهمیت برند کارفرمایی را در بهتر شدن روند استخدام تأیید می‌کنند. زیرا برند کارفرمایی قوی:

   • هزینه استخدام را تا 50٪ کاهش می‌دهد.
   • نرخ خروج کارکنان از سازمان را تا 28٪ کاهش می‌دهد.
   • امکان استخدام داوطلبین واجد شرایط را تا 50٪ بیشتر می کند.

بنابراین شرکت‌ها درصددند تا برند کارفرمایی خود را تقویت کنند. آنها از روش‌های مختلفی برای این کار استفاده می‌کنند. استفاده از شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام یکی از این روش‌هاست.

ساخت برند کارفرمایی در اینستاگرام

اینستاگرام توسط کوین سیستروم (Kevin Systrom) و مایک کرایگر (Mike Krieger) ایجاد شد. این شبکه اجتماعی ترکیب دو واژه Instant Camera و Telegram است. یعنی پیام‌رسانی فوری از طریق عکس و ویدئو. اینستاگرام به‌شدت متکی به محتوای بصری است و از این طریق باعث ایجاد جذابیت بیشتر می‌شود.

اینستاگرام
شرکت‌ها می‌توانند در اینستاگرام از طریق عکس، فیلم، استوری و IGTV برند کارفرمایی ایجاد کنند.

 

یک شرکت می‌تواند ساخت برند کارفرمایی در اینستاگرام را با عکس، فیلم، استوری و IGTV پیش ببرد. علاوه بر این اینستاگرام از هشتگ برای دسته‌بندی پست‌ها و بیشتر دیده شدن آنها استفاده می‌کند. پس شرکت‌ها می‌توانند ساخت برند کارفرمایی در اینستاگرام را با برگزاری کمپین‌های هشتگ انجام دهند.

وقتی شرکتی بتواند برند کارفرمایی خود را در اینستاگرام تقویت کند، می‌تواند از همین طریق هم نیروی کار جذب کند. توجه کنید که اینستاگرام برای مشاغل با هدف استخدام نسل‌های جوان بسیار مناسب است. چون خودش شبکه جوانی است و کاربری آن توسط نسل جوان تجربه شده است.

حالا بیایید تجربه 5 شرکت برتر در ساخت برند کارفرمایی در اینستاگرام را با هم مرور کنیم.

نمونه‌هایی از برندسازی کارفرمایی در اینستاگرام

1- Google– مصاحبه‌های کوتاه با کارکنان برای ساخت برند کارفرمایی در اینستاگرام

همان‌طور که می‌دانید Google یک شرکت پیشگام در بسیاری از حوزه‌های فناوری است. در کنار تمام اقداماتی که Google برای ساخت برند کارفرمایی خود انجام می‌دهد استراتژی برند کارفرمایی در اینستاگرام آن قابل‌توجه است.

در صفحه Life at Google اینستاگرام تصاویری از دفاتر خانگی، رویدادهای شرکتی و برنامه‌های آموزشی کارکنان در Google منتشر می‌شود. کارکنان Google با انتشار این عکس‌ها در اینستاگرام حس مثبت خود در Google را با سایرین به اشتراک می‌گذارند. این اقدام تصویر مطلوبی از Google در جامعه می‌سازد و برند کارفرمایی آن را بهبود می‌دهد.

بااین‌حال، آنچه که بیش از همه برند کارفرمایی Google در اینستاگرام را در تقویت می‌کند مصاحبه با کارکنان در اینستاگرام است. در این مصاحبه‌ها کارکنان از مسئولیت‌ها و نقش خود در رشد Google می‌گویند. همچنین مزایای کار در Google را مطرح می‌کنند که به نفع برند کارفرمایی آن است.

این پست ممکن است برای شما مفید باشد
9 نکته کلیدی برای نوشتن آگهی استخدام

حضور کارکنان در شبکه‌های اجتماعی شرکت و مصاحبه با آنها نوعی حمایت کارکنان از شرکت است. روندی که در چند سال اخیر در حال شتاب گرفتن است. حمایت کارکنان چند مزیت دارد:

 1.  کارکنان یک نگاه درونی صادقانه به شرکت دارند. از طریق مصاحبه می‌شود از آنها سؤالاتی در مورد تجربه واقعی‌شان از کار در شرکت پرسید. هرچه این تصویر دقیق‌تر و بهتر باشد برند کارفرمایی موفق‌تر است.
 2.  کارکنان به‌عنوان حامی، ایده‌های خود در خصوص استراتژی برند کارفرمایی را ارائه می‌دهند و نفوذ آن را بیشتر می‌کنند.
 3.  حمایت کارکنان برند کارفرمایی را انسانی می‌کند. مصاحبه با افرادی که برای شرکت کار می‌کنند باعث می‌شود شرکت معتبرتر و قابل‌اعتمادتر به نظر برسد.

همه شرکت‌ها دقیقاً مثل Google می‌توانند از مصاحبه‌های کارکنان در اینستاگرام بهره‌مند شوند. آنها می‌توانند مصاحبه‌ها را در استوری به نمایش بگذارند. یا با کارکنان مصاحبه زنده ایسنتاگرامی داشته باشند. یا حتی یک فیلم IGTV بگیرند.

نکته مهم این است که مصاحبه‌های اینستاگرامی باید کوتاه و صریح باشند. خوب است در طول مصاحبه، ارزش‌های اصلی و چگونگی کمک شرکت به رشد حرفه‌ای کارکنان مطرح شود. این‌گونه بهتر می‌توان برند کارفرمایی را تقویت کرد.

2- Salesforce – ارتقای انعطاف‌پذیری برای ساخت برند کارفرمایی در اینستاگرام

امروزه کارکنان بیشتر از محیط کار سنتی فاصله گرفته و خواهان آزادی و انعطاف بیشتری هستند. طبق یک گزارش انعطاف‌پذیری محل کار برای 94٪ از کارکنان مهم است. انعطاف‌پذیری می‌تواند به بهبود سلامت روان و تعادل بین زندگی شخصی و کاری کمک کند.

با بهره‌گیری از این روند Salesforce آزاداندیشی و انعطاف‌پذیری را به‌عنوان برترین ارزش‌های شرکت در صفحه اینستاگرامش مطرح کرده است. ازجمله اقدامات Salesforce برای توسعه انعطاف‌پذیری حمایت او از والدین شاغل است. خط‌مشی Salesforce در این زمینه باعث شده طی پنج سال متوالی رتبه بهترین مکان برای کار والدین را کسب کند.

Salesforce پشتیبانی خود از والدین برای ساخت برند کارفرمایی در اینستاگرام را این‌گونه نشان می‌دهد:

 • فرزندان کارکنان را در پست‌های اینستاگرامی نشان می‌دهد و از آنها به‌عنوان نسل بعدی دنباله‌دار Salesforce یاد می‌کند.
 •  رویدادهایی که در آن به فرزندان بهاداده می‌شود را برگزار می‌کند و آنها را در صفحه اینستاگرام خود نشان می‌دهد.
حمایت از والدین
انعطاف‌پذیری را برای برند سازی کارفرما در اینستاگرام افزایش دهید.

 

همه شرکت‌ها مثل Salesforce می‌توانند با روش‌های ایجاد انعطاف‌پذیری در محیط کار و نمایش آن در اینستاگرام برند کارفرمایی خود در اینستاگرام را بهبود دهند. مثلاً می‌توانند با برگزاری رویدادهای شرکتی در روزهای کاری کارکنان تنوع و انعطاف ایجاد کنند. این رویدادها می‌توانند یک جشن ملی، کارگاه آموزشی، سخنرانی، کنفرانس یا حتی یک مهمانی بزرگ باشند. پست کردن تصاویر این رویدادها در اینستاگرام راهی برای ساخت برند کارفرمایی در اینستاگرام است.

همچنین می‌توانند برای در معرض دید قرار گرفتن پست‌ها از قابلیت‌های دیگر اینستاگرام استفاده کنند. مثلاً می‌توانند از هشتگ‌ها استفاده کنند. فقط در خصوص هشتگ‌ها باید 2 نکته را موردتوجه قرار دهند:
– هشتگ ها به موضوع پست مرتبط باشند.
– هشتگ ها در اینستاگرام پرطرفدار باشند.

3- Tek Systems – نمایش پشت‌صحنه شرکت برای ساخت برند کارفرمایی در اینستاگرام

تا حالا دقت کردید که خیلی از داوطلبان بالقوه شغلی دوست دارند ازآنچه در بطن سازمان می‌گذرد، مطلع شوند. آنها مایل‌اند بدانند که دقیقاً چه چیزی در شرکت هدف، انتظارشان را می‌کشد. پس اگر شرکتی حتی یک روز معمولی کارکنان خود را در اینستاگرام پست کند کمک خوبی به این داوطلبان کرده است.

Tek Systems از این روش بهره می‌برد. یعنی استراتژی ساخت برند کارفرمایی در اینستاگرام آن، نمایش پشت‌صحنه کار در Tek Systems است. مثلاً تصویر جلسات یوگای کارکنان در شرکت را در اینستاگرام پست می‌کند. یا صفحه اینستاگرامش پر از فیلم‌های IGTV از پشت‌صحنه چگونگی توسعه محصول و تلاشی است که برای ساخت آن صورت می‌گیرد.

با نمایش پشت‌صحنه می‌توان یک دید کلی از شرکت ایجاد کرد. همچنین از طریق آن می‌توان آنچه که قبلاً در مورد مزایای کار در شرکت بیان‌شده به‌صورت کاملاً طبیعی و دست‌نخورده منتشر نمود.

ساخت برند کارفرمایی در اینستاگرام : نمایش پشت صحنه محیط کار
نمایش پشت صحنه محیط کار یک دید کلی از شرکت ایجاد می‌کند.

 

نمایش پشت‌صحنه کار در شرکت برای ساخت برند کارفرمایی در اینستاگرام بسیار قدرتمند است. همه شرکت‌ها مثل Tek Systems می‌توانند محتوای پشت‌صحنه شرکت را در اینستاگرام خود نشان دهند. می‌توانند در قالب تصویر روند تولید محصول را به نمایش بگذارند. این کار باعث می‌شود داوطلبان شغلی بفهمند که پس از ورود به آن شرکت چه نقشی خواهند داشت. یا چه انتظاری از آنها می‌رود.

این پست ممکن است برای شما مفید باشد
4 رازی که برای کاهش نرخ خروج کارکنان باید بدانید

درواقع نمایش پشت‌صحنه شرکت فرصتی است برای نشان دادن مزایای کار در شرکت. چون شرکت از این طریق می‌تواند رویدادهای سرگرم‌کننده، برنامه‌های آموزشی و توسعه حرفه‌ای خود را عرضه کند. این خود موجب نظر استعدادهای برتر می‌شود.

البته باید به خاطر داشت که محتوای پشت‌صحنه ساختگی نباشد. بلکه باید به‌طور طبیعی ازآنچه در رگ‌های سازمان می‌گذرد ایجاد شود تا در جذب داوطلبان شغلی صادقانه عمل کرده باشد.

4- Microsoft – پشتیبانی از تنوع برای ساخت برند کارفرمایی در اینستاگرام

در سال‌های اخیر، تنوع نیروی کار یکی از داغ‌ترین مباحث مربوط به منابع انسانی و استخدام بوده است. داوطلبان شغلی انتظار دارند که کارفرمایان با ایجاد محیط‌های کاری مختلف حمایت خود از اقلیت‌ها را نشان دهند.

ایجاد برند کارفرمایی در اینستاگرام: حمایت از اقلیت‌ها
یکی از استراتژی‌های مهم در ایجاد برند کارفرمایی در اینستاگرام نمایش حمایت از تنوع نیروی کار است.

 

حمایت از تنوع یکی از استراتژی‌های مهم در ساخت برند کارفرمایی در اینستاگرام است. مثلاً Microsoft فیلم‌هایی تهیه و در اینستاگرام منتشر می‌کند که در آن کارکنان فرهنگ‌های مختلف غذاهای سنتی خود را می‌پزند. همچنین پست‌هایی دارد که تنوع کارکنانش در سراسر جهان را نشان می‌دهد. این روش، برای نمایش پشتیبانی شرکت از تنوع نیروی کار عالی است و می‌تواند برند کارفرمایی را تقویت کند.

بقیه شرکت‌ها نیز مانند Microsoft می‌توانند تنوع فرهنگی را در اینستاگرام نشان دهند. مثلاً می‌توانند به بزرگداشت تعطیلات سنتی یک قوم در صفحه اینستاگرام خود بپردازند. بعد بگویند که چه تعداد از افراد آن قومیت در آن شرکت حضور دارند.

یک روش دیگر حمایت از تنوع برای ساخت برند کارفرمایی در اینستاگرام این است که شرکت‌ها کارکنان با فرهنگ‌های مختلف را جذب کنند. برای این کار می‌توانند از کارکنان فعلی خود بخواهند برند کارفرمایی شرکت را در صفحه اینستاگرام خود تبلیغ کنند.

5- Marriott – اهمیت دادن به مسئولیت اجتماعی برای ساخت برند کارفرمایی در اینستاگرام

توجه شرکت‌ها به مسئولیت اجتماعی خود نماد یک برند کارفرمایی اخلاق مدار است. داوطلبان شغلی غالباً به دنبال شرکت‌هایی هستند که از طریق آنها بتوانند:

– هم در پروژه‌های مهیج کار کنند؛
– هم تأثیر اجتماعی خود را افزایش دهند.

بنابراین، شرکت‌ها باید بکوشند تا مسئولیت اجتماعی خود را از طریق اینستاگرام برجسته کنند. مثلاً Marriott مسئولیت خود در قبال حمایت از پایداری را با حفاظت از زیستگاه‌های لاک‌پشت و همکاری با ماهیگیران محلی در اینستاگرام نشان می‌دهد. همچنین صفحه اینستاگرام Marriott نشان‌دهنده حضور کارکنانش در ماراتن‌های خیریه و رویدادهای جمع‌آوری کمک مالی است. این یعنی Marriott بر این باور است که بدون مشارکت کارکنان کارها درست پیش نمی‌رود.

ایجاد برند کارفرمایی در اینستاگرام: نمایش مسئولیت اجتماعی
در راستای تقویت برند کارفرمایی، ، شرکت‌ها باید بکوشند تا مسئولیت اجتماعی خود را از طریق اینستاگرام برجسته کنند.

 

بقیه شرکت‌ها نیز مثل Marriott می‌توانند با برجسته کردن مسئولیت اجتماعی خود به ساخت برند کارفرمایی در اینستاگرام بپردازند. آنها می‌توانند پست اینستاگرام خود درخصوص مسئولیت اجتماعی‌شان را در یک خبرنامه قرار دهند و افراد بیشتری را مطلع کنند. همچنین می‌توانند از کارکنان بخواهند که مسائل اجتماعی موردعلاقه خود را در صفحه اینستاگرام شرکت مطرح کنند. یا با راه‌اندازی کمپین‌های خاص می‌توانند برای مسئولیت اجتماعی خود سرمایه جمع کنند.

روی برند کارفرمایی خود سرمایه‌گذاری کنید

اگر می‌خواهید استعدادهای برتر را به شرکت خود جذب کنید، باید بدانید که این کار بدون ایجاد یک برند کارفرمایی قوی، سخت است. ما در عصری زندگی می‌کنیم که افراد همه‌چیز را  در گوگل سرچ می‌کنند. حالا اگر برند کارفرمایی شما موجه نباشد، قطعاً می‌دانید چه اثرات منفی‌ای برای شما خواهد داشت. البته این چیزی نیست که از آن بترسید. بلکه باید از آن استفاده کنید.

شما می‌توانید با ساخت برند کارفرمایی خود در اینستاگرام شروع کنید:

1- می‌توانید از کارکنان خود بخواهید در اینستاگرام از تجربه و مزایای کار برای شما بگویند.

2- می‌توانید در اینستاگرام محتوایی را ارائه دهید که نشان می‌دهد ارزش‌های شرکت شما موضوعات مهمی مثل پشتیبانی از تنوع، انعطاف‌پذیری و مسائل مختلف اجتماعی است.

3- می‌توانید محتوای پشت‌صحنه شرکت خود را در اینستاگرام پست کنید. درنتیجه تصویری دقیقی از نقش شغلی و انتظارات شرکتتان ارائه دادید.

در این حالت ضمن تقویت برند کارفرمایی بهترین استعدادها را هم به سمت خود جذب خواهید کرد.

 

منبع: jarvee.com

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses User Verification plugin to reduce spam. See how your comment data is processed.