5 گام برای تقویت فرهنگ ارجاع کارکنان

همه ما در مورد فرهنگ سازمانی و اهمیت آن در سازمان‌ها شنیده‌ایم – اکنون زمان آن است که در مورد فرهنگ ارجاع کارکنان صحبت کنیم. ایجاد فرهنگ ارجاع هرگز به این اندازه حیاتی نبوده است زیرا در شرایط بازار کار فعلی اجرای «برنامه ارجاع کارکنان» کلید موفقیت در استخدام است. کارکنان در مرکز برنامه ارجاع قرار دارند و برای اینکه برنامه به‌درستی کار کند، کارکنان فعلی سازمان باید درگیر شوند. چه راهی برای انجام این کار بهتر از ایجاد فرهنگ ارجاع و همراهی کل شرکت برای موفقیت در استخدام؟

فرهنگ ارجاع کارکنان چیست؟

فرهنگ ارجاع کارکنان جدا از فرهنگ سازمانی نیست. درواقع می‌توان گفت فرهنگ ارجاع کارکنان بخشی از فرهنگ سازمانی است. بنابراین همان‌قدر که ایجاد فرهنگ سازمانی حیاتی است. فرهنگ ارجاع قوی نیز برای مشارکت فعالانه کارکنان در برنامه ارجاع ضروری است.

هنگامی‌که کارکنان به‌طور کامل از اهداف و ارزش‌های اصلی شرکت آگاه باشند، می‌توانند با اطمینان در فرآیند ارجاع شرکت کنند. زیرا آنها ازآنچه شرکت به دنبال آن است آگاه هستند و کاندیدایی را معرفی می‌کنند که با شرکت تناسب فرهنگی دارد.

فرهنگ ارجاع قوی چه مزایایی دارد؟

برنامه ارجاع کارکنان به دلیل مزایای فراوانی که دارد بسیار موردتوجه است. می‌توان گفت لیست مزایای برنامه ارجاع کارکنان بی‌پایان است. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

  • زمان و هزینه‌های استخدام کاهش می‌یابد.
  • نرخ ماندگاری کارکنان افزایش می‌یابد.
  • فرصت‌های شغلی از طریق معتبرترین سفیران برند شرکت یعنی کارکنان، به استعدادهای برتر دنیای کار معرفی می‌شود.

ایجاد یک فرهنگ ارجاع پایدار در شرکت به این معنی است که شرکت قادر خواهد بود به‌طور مداوم از مزایای برنامه ارجاع بهره‌مند شود.

فرآیند ارجاع داخلی با به اشتراک‌گذاری موقعیت‌های شغلی خالی آغاز می‌شود. کارکنان از طریق پیامک، شبکه‌های اجتماعی و… این موقعیت را به شبکه ارتباطی خود اطلاع می‌دهند. این کار به‌منزله یک تبلیغ رایگان برای شرکت عمل می‌کند و تنها در یک حرکت کاندیداهای شغلی را جذب سازمان می‌کند.

این پست ممکن است برای شما مفید باشد
کارمندیابی ریفرال؛ جام مقدس استخدام

ارجاع کارکنان نشان می‌دهد که شرکت به کارکنان خود اعتماد دارد، به‌طوری‌که مشوق آنهاست تا افراد را برای پیوستن به سازمان معرفی کنند. این یک برنامه معنادار است زیرا به کارکنان نشان می‌دهد نه تنها نظرشان حائز اهمیت است که حتی در ازای آن پاداش هم می‌گیرند.

فرهنگ ارجاع کارکنان را چگونه ایجاد کنیم؟

اگر برای اجرای سیستم ریفرال در سازمان قانع شده باشید؛ حتماً می‌پرسید «چگونه فرهنگ ارجاع کارکنان را ایجاد کنیم؟» در ادامه 5 گام برای تقویت فرهنگ ارجاع کارکنان معرفی خواهیم کرد.

1. روی فرهنگ سازمانی خود کار کنید.

فرهنگ سازمانی خوب دقیقاً همان چیزی را که شرکت مطرح می‌کند، منعکس می‌سازد و به‌عنوان یک راهنما برای کل سازمان عمل می‌کند. به‌عنوان‌مثال، توزیع تنقلات سالم یا تخفیف عضویت در باشگاه نشان می‌دهد فرهنگ شرکت به رفاه کارکنان اهمیت می‌دهد.

برای ایجاد فرهنگ ارجاع کارکنان؛ مشارکت در برنامه ارجاع کارکنان را به یک ارزش در شرکت تبدیل کنید و با ارائه مکانیزم‌های تشویقی تجربه کارکنان در این برنامه را لذت‌بخش کنید.

2. مطمئن شوید که کارکنان شما همه چیز را در مورد آن می‌دانند.

اگر کسی از ارزش‌ها، برنامه‌ها و مشوق‌ها اطلاعی نداشته باشد، فرهنگ سازمانی هر چقدر هم به‌دقت تنظیم‌شده باشد، چه کاربردی دارد؟

اگر می‌خواهید کارکنان شناخت واقعی از شرکت داشته باشند و تشخیص دهند که اقدامات شما، دقیقاً در چه راستایی است، باید آن را به‌وضوح بیان کنید. این کار را می‌توان در طول فرآیند جامعه پذیری، زمانی که کارکنان با موقعیت شغلی خود و شرکت آشنا می‌شوند، انجام داد. همچنین می‌توان آن را در جلسات شرکت، برنامه‌های آموزشی یا رویدادهای داخلی بیان کرد.

به‌عنوان‌مثال اگر کار ترکیبی (دورکاری و حضور در دفتر کاری) در شرکت معمول است؛ باید نشان‌دهنده این باشد که شرکت با این اقدام به دنبال حمایت از ارزش‌های تعادل بین کار و زندگی است.

این پست ممکن است برای شما مفید باشد
مدل 6B در مدیریت استعداد

3. همه ارجاعات را در نظر بگیرید.

طبیعی است که همه ارجاع‌ها در ارزیابی استخدام موردپذیرش سازمان قرار نمی‌گیرند. نکته مهم این است که نامزدهای معرفی‌شده را به بانک استعداد اضافه کنید تا در صورت مناسب بودن یک فرصت شغلی در آینده، به آن مراجعه کنید. این امر ارجاعات را پایدارتر می‌کند و به کارکنان ثابت می‌کند که ارجاع دهندگان آنها به‌طور جدی موردتوجه قرار می‌گیرند، حتی اگر برای آن نقش خاص مناسب نباشند. ضمن اینکه داشتن پایگاه داده از ارجاع شوندگان می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی سرعت استخدام‌های آینده را افزایش دهد.

4. به ارجاعات پاداش دهید.

با پاداش دادن به کوچک‌ترین فعالیت‌های ارجاع، کارکنان می‌توانند احساس ارزشمندی کنند. جوایز می‌تواند پولی یا غیر پولی باشد و نحوه پرداخت آن نیز می‌تواند متفاوت باشد. بدیهی است که پاداش‌ها نشانه قدردانی از مشارکت کارکنان است و در ایجاد فرهنگ مثبت ارجاع کارکنان کمک زیادی می‌کند.

5. وضعیت استخدام کاندیدا را قابل پیگیری کنید.

با مطلع کردن کارکنان از وضعیت استخدام کاندیدای معرفی‌شده، از مراحل ابتدایی فرآیند استخدام تا درخواست نهایی موفقیت‌آمیز به آنها ثابت می‌کنید که مشارکت آنها اهمیت دارد. این نشان می‌دهد که ارجاع آنها کار کوچکی نیست و آنها به‌طور جدی در فرایند استخدام موردتوجه قرارگرفته‌اند. بسیاری ترجیح می‌دهند از وضعیت استخدام کاندیدای معرفی‌شده در صورت موفقیت یا عدم موفقیت، آگاه باشند. با نمایش وضعیت افراد -این قابلیت در پلتفرم معرفا فعال است- کارمندان به‌احتمال‌زیاد به ارجاع خود ادامه می‌دهند زیرا می‌دانند که نتیجه تلاش‌های ارجاع قبلی‌شان چه بوده است.

ارجاعات یک ابزار مفید و غیرقابل‌انکار در فرایند استخدام است که بدون مشارکت کارکنان اجرایی نخواهد شد. برای ایجاد و افزایش میزان مشارکت کارکنان فرهنگ ارجاع کارکنان را جدی بگیرید.

منبع: www.firstbird.com/en

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses User Verification plugin to reduce spam. See how your comment data is processed.