17 راهکار طلایی برای افزایش بهره وری در دورکاری

ویروس کرونا، تأثیر قابل‌توجهی بر شیوه فعالیت کسب‌وکارها گذاشته است. شرکت‌ها مجبور شده‌اند برای حفظ سلامت کارکنان و مشتریان خود «دورکاری در زمان کرونا» را انتخاب و اجرا نمایند. بنابراین این قابل درک است که یکی از چالش‌های اساسی برای مدیریت مؤثر کارکنان، چگونگی افزایش بهره وری در دورکاری باشد.

درست است که دورکاری پدیده جدیدی نیست اما در طول یک سال گذشته «دورکاری یا ریموت کار کردن» به یکی از رایج‌ترین اصطلاحات کاری تبدیل شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در ماه می سال 2020، 42% آمریکایی‌های بین 20 تا 64 سال با درآمدی بیش از 20000 دلار به‌صورت تمام وقت در منزل فعالیت می‌کردند. این آمار در مقایسه با فقط 2% کار تمام وقت پیش از همه‌گیری کرونا است.

 

آیا دورکاری موجب کاهش بهره‌ وری کارکنان می‌شود؟

انتقال از دفتر کار به محیط خانه در طی یک بحران جهانی، سخت است. در این شرایط کارکنان بیش از هر زمان دیگری تحت استرس هستند. آن‌ها نگران سلامتی خود و خانواده خود هستند، نگران اخراج یا تعلیق شدن هستند. برخی نیز در حالی سعی می‌کنند به‌طور دورکار فعالیت کنند که فرزندانشان در حال آموزش مجازی هستند.

از طرفی، زمانی که کارکنان به‌صورت مجازی کار می‌کنند؛ کارفرمایان نمی‌توانند برای بررسی کارها سر میز آن‌ها حاضر شوند و به‌شدت نگران میزان بازدهی کارکنان می‌شوند.

آیا در دورکاری بهره وری کارکنان کاهش می‌یابد؟
خبر خوب برای مدیران و کارکنان این است که دورکاری لزوماً بهره وری کم‌تری با خود به همراه ندارد.

 

دورکاری لزوماً موجب کاهش بهره وری کارکنان نمی‌شود. بسیاری از شرکت‌ها دریافتند که کارکنان آن‌ها زمانی که در خانه کار می‌کنند، کار بیشتری انجام می‌دهند. حتی تعداد زیادی از شرکت‌ها قصد دارند پس از کرونا نیز پیشنهاد دورکاری را ارائه دهند. از جمله توئیتر که سیاست دائمی دورکاری را ایجاد کرد و اعلام کرد تعداد زیادی از کارکنان این شرکت می‌توانند به‌طور دائمی، حتی پس از پایان یافتن کرونا دورکار باشند.

اما دورکاری برای کارکنان و کارفرمایان بدون چالش نیست. با تغییر محیط کار از شرکت به خانه لازم است کارکنان و کارفرمایان برای حفظ و افزایش بهره وری در زمان دورکاری، راه‌های جدید همکاری و مدیریت را کشف و به‌کارگیرند.

 

17 راهکار برای افزایش بهره‌وری در دورکاری

ما در اینجا به شما 17 راهکار برای اطمینان از افزایش بهره وری و راندمان کاری کارکنان دورکار معرفی می‌کنیم.

 

1- کارکنان را به ابزارهای ارتباطی و فناوری مجهز کنید.

قبل از هر چیز، برای افزایش بهره وری کارکنان در دورکاری، اطمینان حاصل کنید که هر یک از کارکنان دورکار شما، از بسترهای لازم جهت دورکاری مانند رایانه، تلفن همراه هوشمند و اینترنت پرسرعت برخوردار هستند.

راهکارهای افزایش بهره وری در دورکاری: کارکنان را به ابزارهای ارتباطی و فناوری مجهز کنید.
تهیه فناوری موردنیاز و ابزارهای ارتباطی از مهم‌ترین اقدامات برای کمک به موفقیت اعضای تیم دورکار است.

 

ابزارهای ارتباطی، باید متناسب با الزامات و هزینه‌های کسب و کار شما انتخاب شوند تا بتوانند کارایی را در تیم‌های دورکار افزایش دهند.

انواع ابزارهای موردنیاز به‌منظور افزایش بهره وری در زمان دورکاری چیست؟

ابزارهای موردنیاز کارکنان به چند دسته قابل تقسیم هستند:

  • ابزارهای ویدئو کنفرانس مانند زوم (Zoom)، اسکایپ (Skype)
  • اپلیکیشن‌های پیام‌رسان مانند مایکروسافت تیمز (Microsoft Teams)
  • ابزارهای مدیریت پروژه مانند ترلو (Trello)، تسکولو (Taskulu)
  • ابزارهای مدیریت زمان مانند هاروست (Harvest) و RescueTime
  • ابزارهای ذخیره‌سازی فایل‌ها مانند گوگل درایو (Google Drive) ، دراپ باکس (Dropbox)

ابزارهای ارتباطی کمک‌کننده هستند اما نمی‌توان از آن‌ها انتظار معجزه داشت. باید بهترین روش‌های استفاده از نرم‌افزارهای کاربردی به کارکنان آموزش داده شود. مانند این‌که در کنفرانس‌های ویدئویی زمانی‌ که صحبت نمی‌کنند میکروفن را بیصدا کنند تا صداهای پس‌زمینه‌ای اختلالی در جلسات ایجاد نکند.

 

2- استقلال بیشتری به اعضای تیم بدهید و به آن‌ها اعتماد کنید.

بسیاری از مدیران در محیط دفتری موفق عمل می‌کردند. زیرا آن‌ها ازنظر فیزیکی در اطراف کارکنان بودند، می‌توانستند به میز کارکنان مراجعه کنند، کار آن‌ها را بررسی کنند، از آن‌ها سؤال بپرسند و در صورت بروز مشکل خیلی سریع اعضای تیم را جمع کنند و راجع آن موضوع صحبت کنند. اما این روش در یک تیم دورکار جواب نمی‌دهد.

زمانی که کارکنان خارج از دید شما هستند، ممکن است بخواهید دائماً برای آگاهی از میزان پیشرفت کاری به آن‌ها پیام دهید. این کار نه تنها زمان آن‌ها را برای تایپ می‌گیرد که می‌تواند بر تمرکز آن‌ها نیز تأثیر بگذارد. پس برای افزایش بهره وری در زمان هدایت تیم دورکار، شما نیاز دارید سبک مدیریتی خود را از طریق ایجاد اعتماد قوی‌تر به کارکنان و دادن استقلال بیشتر به آن‌ها تکامل بخشید.

راهکارهای افزایش بهره وری در دورکاری: اعتماد به اعضای تیم
در یک سناریوی کار در منزل لازم است بیشتر به کارکنان خود اعتماد کنید و باور داشته باشید که آن‌ها برای این‌که بهترین عملکرد را از خود نشان دهند، خودکنترلی دارند.

 

در محیط کاری که کارکنان در آن آزادی عمل بیشتری برای انجام کار داشته باشند، شاهد رضایت شغلی بیشتر و در پی آن افزایش راندمان کاری خواهیم بود. بنابراین به‌جای بررسی منظم کارکنان، اهداف را به‌روشنی تعریف کنید، مهلت ارائه کار را مشخص کنید و اعتماد کنید که کارکنان شما می‌توانند در شرایط دورکاری بدون نظارت مستمر شما موفقیت‌آمیز عمل کنند.

این جمله که ایمان می‌تواند کوه را جابه‌جا کند تقریباً برای هر چیزی در جهان صدق می‌کند. در یک سناریوی کار در منزل لازم است بیشتر به کارکنان خود اعتماد کنید و باور داشته باشید که آن‌ها خودشان مراقب وظایفشان هستند و خودکنترلی دارند تا بهترین عملکرد را نشان دهند.

درست است که برقراری ارتباط با اعضای تیم یک ضرورت است اما نباید دائم آن‌ها را زیر نظر داشته باشید. وقتی با تیمی کار می‌کنید که می‌توانید به آن‌ها اعتماد کنید، متوجه خواهید شد که نگرانی در مورد بهره وری آن‌ها حتی در زمان دورکاری امری بی‌مورد است.

 

3- کنفرانس‌های ویدئویی را کاهش دهید.

با تغییر محل کار از شرکت به خانه، کنفرانس‌های ویدئویی بخشی از روزمرگی همه افراد شدند. شما به‌عنوان فردی که به‌صورت دورکار فعالیت می‌کند حداقل انتظار یک تماس ویدئویی برای برقراری ارتباط با همکاران را دارید. ممکن است در طول روز تماس‌های ویدئویی متعددی دریافت کنید و درنهایت خسته شده و بهره وری خود را از دست بدهید. بنابراین، سعی کنید برای افزایش بهره وری در دورکاری تعداد جلسات تیم را کاهش دهید.

برای مثال، اگر هدف از جلسه فقط به اشتراک گذاشتن اطلاعات است، می‌توانید ایمیل را انتخاب کنید. این امر نه‌تنها از خستگی کنفرانس ویدئویی جلوگیری می‌کند، که در وقت با ارزش تیم صرفه‌جویی کرده و بهره وری را بهبود می‌بخشد. هر چه زمان بیشتری برای جلسات رسمی بگذرانید زمان کمتری برای سایر مسئولیت‌های کاری یا تعاملات مفیدتر غیررسمی با مدیران و همکاران وجود خواهد داشت. بنابراین اگر جلسه برای کسب‌وکار یا رفاه کارکنان ضروری نیست آن را لغو کنید. هم‌چنین از زمان جلسات نیز خردمندانه استفاده کنید. جلسات کوتاه‌مدت 15 دقیقه‌ای برای انتقال سریع اطلاعات و تصمیم‌گیری مناسب پیشنهاد شده است.

 

4- ارزیابی عملکرد را اصلاح کنید.

برای کارکنان دورکار، شرکت‌ها باید موفقیت را از طریق خروجی اندازه بگیرند، نه مدت زمان یا ساعت‌هایی که افراد پشت میز هستند. اهداف بهره وری را به‌صورت هفتگی یا ماهانه تعیین کنید و از آن‌ها برای سنجش موفقیت استفاده کنید. برای حفظ و افزایش بهره وری دورکاری، این نکته را در نظر داشته باشید که به جای ساعت‌های کاری، خروجی کار را اندازه‌گیری و بررسی نمایید.

این پست ممکن است برای شما مفید باشد
توهم مدیریت عملکرد با روش ارزیابی عملکرد سالانه

 

5- در ایجاد فضای کاری مناسب به کارکنان کمک کنید.

بسیاری از شرکت‌ها در دفاتر کاری خود برای ایجاد محیطی که کارکنان از رفتن به آنجا هیجان‌زده شوند و بتوانند به‌طور مؤثر کار کنند، سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی می‌کنند. به‌منظور افزایش بهره وری در زمان دورکاری، توجه به دفاتر کار خانگی نباید با دفاتر کاری در محل شرکت تفاوت داشته باشد.

شما به‌عنوان کارفرما ممکن است امکانات رفاهی مانند میز ایستاده، صفحه نمایشگر اضافی و… را با هدف تأمین امکانات و تجهیزات کاری کارکنان و کمک به ایجاد ذهنیت کاری در آن‌ها، خریداری کرده باشید. قطعاً شما نمی‌خواهید در شرایطی که کارکنان در محل کار حضور ندارند در یک زیرزمین تاریک کار کنند.

مطالعات نیز نشان می‌دهد که فضاهای کاری با طراحی مناسب رفاه و بهره وری کارکنان را بهبود می‌بخشد. پس بسیار بااهمیت است که در اتاق کاری کارمندان سرمایه‌گذاری کنید و به آن‌ها برای تهیه امکانات و تجهیزات کاری کمک‌هزینه دهید. حتماً از آن‌ها بخواهید اگر امکانات لازم مانند صفحه نمایشگر بزرگ یا هر وسیله کاری موردنیاز دیگری را در اختیار ندارند می‌توانند از شرکت قرض بگیرند.

فضای کاری مناسب برای کارکنان در شرایط دورکاری
به‌منظور افزایش بهره وری در زمان دورکاری، توجه به دفاتر کار خانگی نباید با دفاتر کاری در محل شرکت تفاوت داشته باشد.

 

6- پشتیبانی فنی کارآمد از راه دور ایجاد کنید.

زمانی که مشکل سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری برای کارکنان دورکار به وجود می‌آید، کارکنان IT باید بتوانند برای رفع مشکل به سیستم افراد دسترسی سریع داشته باشند. این امر، زمان توقف کار کارکنان را به حداقل می‌رساند.

 

7- ابزارهای ردیابی زمان را امتحان کنید.

ابزارهای ردیابی می‌توانند به شما از اینکه کارکنان چگونه زمانشان را می‌گذرانند دید کلی بدهند. با استفاده از این ابزارها، می‌توانید درباره اینکه کارکنان از چه برنامه‌ها و وب‌سایت‌هایی بازدید می‌کنند، تعداد دفعات استراحت آن‌ها چقدر است و… گزارش‌هایی دریافت کنید. این گزارش‌ها به شما امکان مقایسه کارکنان را می‌دهد بنابراین به‌آسانی کارکنانی که از سیستم اصلی کار، دور شده‌اند را شناسایی و به افزایش بهره وری آن‌ها در هنگام دورکاری کمک می‌کنید.

اگر تیم فروش دارید، می‌توانید از ابزارهای مرکز تماس ابری استفاده کنید، که علاوه بر این‌که به کارکنان این امکان را می‌دهد که از راه دور تماس برقرار کنند به شما نیز امکان می‌دهد معیارهایی مانند تعداد کل تماس‌ها و میانگین زمان تماس را ردیابی کنید.

با استفاده از این تکنولوژی‌ها می‌توانید بفهمید چرا برخی کارکنان مطابق با انتظارات عمل نمی‌کنند؟ ممکن است مطلع شوید آن‌ها زمان زیادی را در رسانه‌های اجتماعی شخصی می‌گذرانند و با مشتریان تماس نمی‌گیرند.

 

8- مرزها را تعریف کنید.

یک راهکار مهم برای افزایش بهره وری در زمان دورکاری این است که کارکنان قسمتی از خانه را به‌عنوان محل کار طراحی کنند. تعیین محل کار در منزل، به‌منظور تمرکز بهتر و کاهش عوامل حواس‌پرتی صورت می‌گیرد. یک منطقه بدون استرس پیدا کنید که در آنجا بتوانید متمرکز باشید. اگر اتاق جداگانه برای کار ندارید یک قسمت خانه که حداقل رفت‌وآمد در آن وجود دارد را انتخاب کنید و در محدوده انتخاب‌شده مرزهای فیزیکی قرار دهید. از سایر اعضای خانواده بخواهید وارد آن قسمت نشوند و خودتان هم فقط مواقع کار به آن محدوده بروید. با آگاه کردن اعضای خانواده از ساعات کار در منزل خود، مانع ورود آن‌ها به فضای کاری شوید. یادتان باشد، شما در دسترس نیستید و نباید وقفه‌ای در کار شما ایجاد شود.

کارکنان دورکار اثربخش، استراتژی‌های عدم حواس‌پرتی مانند مکان‌یابی فضای کاری منطبق با نیازهایشان را در برنامه کاری خود ایجاد می‌کنند. آن‌ها با اعضای خانواده خود برای محدود کردن عوامل حواس‌پرتی‌های شخصی برنامه‌ریزی می‌کنند. نمی‌شود واقعیت‌های زندگی را نادیده گرفت. در هر حال شما در محیط خانه یا زندگی، کار می‌کنید. بنابراین بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که با اعضای خانواده در مورد زمان نگهداری از فرزندان یا انجام خرید مایحتاج زندگی و… توافق کنید.

علاوه بر مرزهای فیزیکی، مرزهای روان‌شناختی نیز باید ایجاد و تقویت شوند. کارکنان در خانه نباید مرتباً با یادآوری کارهای شخصی ناتمامشان بهره وری را به خطر بیندازند.

ایجاد مرزهای فیزیکی و روان‌شناختی در زمان دورکاری توسط کارکنان
کارکنان دورکار برای افزایش بهره وری در دورکاری باید مرزهای فیزیکی و روان‌شناختی میان کار و زندگی ایجاد کنند.

 

9- میان کار و زندگی تعادل برقرار سازید.

برای اطمینان از بهره وری کار، مهم است که کارمندان احساس کنند تعادل خوبی بین کار و زندگی وجود دارد. در برخی موارد شاهد آن هستیم که با دورکاری کارکنان، میزان کار کاملاً دو برابر شده است و آن‌ها بیش از هر زمان دیگری کار می‌کنند. کارمندان فقط به این دلیل که در خانه هستند کارشان را به‌صورت شبانه‌روزی انجام می‌دهند. مدیران نیز مرزهای بین کار و زندگی را محو کرده‌اند.

در چنین شرایطی لازم است مدیران کارکنان را به زمان‌بندی منظم کاری تشویق کنند.مدیران باید اطمینان حاصل کنند که کارکنان دورکار زمان لازم برای استراحت و رسیدگی به امور شخصی دارند.

کارکنان نیز لازم است پس از یک روز کاری وسایل الکترونیکی و ابزارهای کاری را کنار بگذارند. کنار گذاشتن یادآوری‌های کاری، ذهن کارکنان را از مسائل کار دور نگه داشته و کمک می‌کند تا انرژی تازه‌ای برای روز کاری بعد به‌دست آورند. این امر به بالا بردن راندمان کاری کارکنان منجر می‌شود.

 

10- هدف‌گذاری کنید.

همان‌طور که می‌دانید، هدف‌گذاری راهی عالی برای دستیابی به اهداف کاری و افزایش بهره وری کارکنان در تمام شرایط است. اکنون‌که ارتباطات رودررو کمتر شده است حتماً اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت را با هر یک از کارمندان خود تعیین کنید و پیشرفت آنها را اندازه‌گیری کنید.

اطمینان حاصل کنید که در شرایط دورکاری کارکنان درباره پیشرفت کار و موانع دستیابی به هدف به شما گزارش می‌دهند. به‌عنوان مثال از طریق ایمیل به شما اطلاع می‌دهند که «من این کار را تکمیل کردم و برای رسیدن به هدفم 2 کار دیگر باقی مانده است». شما نیز به‌عنوان مدیر در حل سریع مسائل به آن‌ها کمک کنید و از این طریق آن‌ها را در رسیدن به اهداف تشویق کنید.

از طرف دیگر، هدف‌گذاری در اولویت‌بندی کارها بسیار کمک‌کننده خواهد بود. با هدف‌گذاری می‌توان مشخص ساخت چه کارهایی در اسرع وقت انجام شده و چه کارهایی را می‌توان فعلاً در حاشیه نگه داشت؟ برای تعیین هدف در فضای دورکاری باید بر 3-4 وظیفه که برای شرکت مهم هستند متمرکز شد. اندازه‌گیری تحقق اهداف SMART شده روشی مؤثر در اندازه‌گیری بهره وری بدون نیاز به مدیریت جزءنگر است.

این پست ممکن است برای شما مفید باشد
متدولوژی OKR: ارتباط بین Objective و Key Results

 

11- به کارکنان خود انعطاف دهید.

دادن انعطاف به کارکنان چیزی فراتر از اجازه کار در منزل به آن‌ها است. انعطاف پذیری در اینجا بدان معنا است که شما به آن‌ها اعتماد دارید که حتی اگر خارج از برنامه معمول کاری (به‌عنوان مثال ساعت 8 تا 17) و در ساعت دلخواه خود، فعالیت کنند کارهای خود را به‌موقع تحویل می‌دهند. در این شرایط، بهره وری بالا می‌رود چراکه کارکنان وظایفشان را در ساعات مولد و زمانی که در فضای مناسب برای انجام کار هستند انجام می‌دهند.

به اعضای تیم دورکار خود اجازه دهید ساعت‌های خارج از شیفت کاری استاندارد کار کنند. تا زمانی که کارمندان دورکار شما بهره ور هستند و کارهای خود را با سرعت مناسب انجام می‌دهند، نسبت به مسائل جزئی مانند مدت زمان انجام کار حساسیت به خرج ندهید.

راهکارهای افزایش بهره وری در دورکاری: انعطاف در ساعات کاری
برای موفقیت، هوشمند کار کنید، سخت کار نکنید! نیازی نیست به مسائل جزئی مدت زمان انجام کار و ساعت کاری کارکنان دورکار حساسیت بالایی نشان دهید.

 

12- پست الکترونیک دیجیتال را گسترش دهید.

شرکت‌ها هنوز مقادیر زیادی کاغذ دریافت و پردازش می‌کنند. در شرایط دورکاری تحویل فیزیکی اسناد به محل سکونت کارکنان بسیار بعید به نظر می‌رسد. حتی در برخی صنایع، الزامات امنیتی و خصوصی این کار را مجاز نمی‌داند.

راه‌حل مناسب جهت پیشبرد کارها در زمان دورکاری استفاده از پست الکترونیکی دیجیتال است. با استفاده از این ابزار نامه اسکن شده، به‌طور خودکار و از طریق نرم‌افزار هوشمند برای کارمندان و بخش‌های مرتبط توزیع می‌شود.

 

13- استفاده از اسناد دیجیتال را بپذیرید.

در زمان دورکاری نمی‌توان انتظار بایگانی و توزیع اسناد را به‌صورت فیزیکی داشت. از طرفی، باید بپذیریم که روزهای ایجاد نسخه‌های چاپی متعدد و توزیع آن‌ها در سراسر سازمان به‌پایان رسیده است.

اکنون شرکت‌ها می‌توانند با دیجیتالی کردن اسناد با استفاده از تجهیزات تصویربرداری و نرم‌افزارهای مدیریت اسناد در زمان صرفه‌جویی کرده و خطاهای مربوط به داشتن چندین نسخه از اطلاعات یکسان را نیز کاهش دهند.

 

14- فرصت همکاری فراهم کنید.

ویژگی‌های شخصیتی کارکنان را شناسایی کرده و بر اساس سبک‌کاری موردعلاقه‌شان، فرصت‌هایی را به آن‌ها پیشنهاد دهید. کارکنانی که از کار تیمی لذت می‌برند اغلب در زمان دورکاری خود را کمی منزوی و جدا افتاده تصور می‌کنند.

برای افزایش بهره وری در زمان دورکاری این کارکنان، از طریق کار بر روی پروژه‌ها به‌طور دسته‌جمعی با  فرصت بیشتری برای مشارکت به آن‌ها بدهید. برای این کار می‌توانید از نرم‌افزارهای آنلاین موجود استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که با انجام تماس‌های ویدئویی منظم، فرصت کافی برای کار با تیم را در اختیار کارمندان دورکار خود قرار داده‌اید.

 

15- تعاملات غیر کاری و تیم سازی را فراموش را نکنید.

ممکن است اهمیت تسهیل تعاملات غیر کاری میان کارکنان دورکار برای مدیران آشکار نباشد اما ایجاد زمان و فضایی برای کارکنان جهت گفتگو در مورد اخبار، سرگرمی‌ها و سایر موضوعات -درست همان‌طور که در دفتر کار وجود داشت- به آن‌ها کمک می‌کند تا استرس را از بین ببرند و ارتباطات بهتری داشته باشند.

یکی از راه‌های انجام این کار در زمان دورکاری این است که چند دقیقه قبل و بعد از کنفرانس‌های ویدئویی را باز بگذارید. در این زمان افراد می‌توانند با یکدیگر ارتباطات غیررسمی داشته باشند. راهکار دیگر میزبانی یک ساعت شاد مجازی به‌صورت هفتگی است.

ایجاد تعاملات غیر کاری و تیم سازی
حفظ احساس مثبت تمام کارمندان برای تجربه بهتر کار حتی در زمان دورکاری امری ضروری است.

 

16- اعلام حضورهای (Check-ins) روزانه ایجاد کنید.

مدیر دورکار باید همیشه فوراً در دسترس باشد زیرا سایر اعضا برای پیشبرد کارها به او وابسته هستند. فناوری‌ها و ابزارهای بهره وری ارائه‌شده به کارکنان دورکار، می‌تواند برای حفظ اعلام حضورهای منظم استفاده شود.

راهکارهای افزایش بهره وری در دورکاری: اعلام حضورهای روزانه ایجاد کنید.
مدیر دورکار برای راهنمایی کارکنان دورکار باید همیشه در دسترس باشد.

 

از طریق گفتگوهای ویدئویی، تماس تلفنی یا ارسال پیام‌های متنی و صوتی در زمان دورکاری، احساس تعلق در میان کارکنان ایجاد کنید.

ساعات کاری مجازی تعیین کنید و در طول روز در برنامه‌های پیام‌رسان حضور داشته باشید تا بتوانید از این طریق به کارکنان خود کمک کنید. با توجه به این که تعاملات رودررو وجود ندارد این اعلام حضورها می‌تواند پیش برنده ارتباطات به‌صورت شخصی یا در گروه‌های کوچک باشد.

 

17- سلامت فکری را افزایش دهید.

در حال حاضر جهان پر از وحشت و آشفتگی است. نگرانی‌هایی چون اخراج افراد تا ابتلا به ویروس کرونا، استرس و اضطراب را در بالاترین حد خود قرار داده است. درحالی‌که برای عملکرد مطلوب، دیدگاه ذهنی سالم بسیار مهم است.

اکنون‌که دنیا به سمت دور شدن و فاصله‌گذاری اجتماعی است، بسیاری از کارمندان با فشار انزوای اجتماعی از همکاران و عزیزانشان روبرو هستند. شما به‌عنوان یک رهبر باید به اهمیت سلامت فکری توجه کرده و اقدامات ویژه‌ای برای ارتقا آن، در بین نیروهای دورکار خود انجام دهید.

سلامت کارکنان در دورکاری
به سلامت فکری و جسمی کارکنان توجه کنید.

 

در راستای افزایش بهره وری در زمان دورکاری یا کار در خانه، حتماً از کارکنان خود بخواهید:

  • در طول روز حداقل به مدت 30 دقیقه پیاده‌روی داشته باشند.
  • پس از 45 دقیقه کار با تمرکز، از تنفس‌های کوتاه‌مدت 5 تا 10 دقیقه‌ای استفاده کنند.
  • بعد از ساعت کاری یک فیلم خوب تماشا کنند یا کتاب بخوانند.
  • زمانی را برای برقراری ارتباط با دوستان و عزیزان خود اختصاص دهند.

 

استفاده از راه‌های افزایش بهره وری کارکنان دورکار در عمل

با استفاده از نکات ذکر شده می‌توانید از افزایش بهره وری کار در زمان دورکاری اطمینان حاصل کنید و از اینکه نیازی به رفت‌وآمد به محل کار ندارید، لذت ببرید. اما همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که هر تیم منحصربه‌فرد است. آنچه برای بهبود عملکرد و افزایش بهره وری یک شرکت مفید است ممکن است برای شرکت دیگر مفید نباشد. هرچه بیشتر آزمایش کنید، بیشتر خواهید فهمید که چه چیزی برای تیم شما مفید است.

معرفی کتاب در حوزه افزایش بهره وری در دورکاری

در این مقاله 17 راهکار برای افزایش بهره‌وری کارکنان در زمان دورکاری با تمرکز بر اقداماتی که کارفرمایان می‌توانند برای افزایش بهره وری کارکنان خود انجام دهند، ارائه شد. اگر شما یک کارمند دور کار هستید و به دنبال راهکارهایی آسان اما عملی برای سازماندهی، افزایش بهره وری و حفظ تعادل میان کار و زندگی هستید؛ کتاب “Work from Home Hacks” به شما 503 راهکار، در این زمینه معرفی می‌کند.

کتاب برای دورکاری

هدف کتاب، ارائه تکنیک‌هایی است که کارکنان دورکار بتوانند در خانه هم به‌اندازه محل کار بهره‌وری داشته باشند. بسیاری از خوانندگان پس از مطالعه این کتاب، با افسوس بیان کردند «ای‌کاش در آغاز زمان دورکاری با کتاب آشنا شده بودم». بدون راهنما در زمان دورکاری ممکن است عادت‌های اشتباه، بهره وری شما را کاهش دهد. استفاده از راهکارهای عملی و آسان و داشتن راهنما می‌تواند از بروز یا حتی تکرار عادت‌های غلط جلوگیری کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses User Verification plugin to reduce spam. See how your comment data is processed.